دکتر قناعتی داروساز

این یک وبلاگ شخصی شامل مطالب علمی پزشکی دارویی اخلاقی است

میگرن بیماری قابل کنترل
ساعت ٩:٠۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: میگرن ،ارگوتامین سی ،سوماتریپتان ،پروپرانولول

شرح بیماری‌

میگرن (Migraine) بیماری است که با سردردهای مداوم و سخت مشخص می‌شود و غالبا با اشکالات زود گذری در جریان خون مغزی و استفراغ همراه است. این بیماری با یک‌ نوع‌ سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر ، که‌ به‌ همراه‌ آن‌ علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع ‌، استفراغ‌ و مشکلات‌ بینایی‌ همراه است. حمله‌ این‌ سردرد می‌تواند 72 - 2 ساعت‌ طول‌ بکشد. حملات‌ میگرن‌ در بعضی‌ از افراد ممکن‌ است‌ بطور هفتگی‌ رخ‌ دهند، در حالی‌ که‌ در بعضی‌ دیگر ممکن‌ است‌ حتی‌ یک‌ بار نیز در سال‌ رخ‌ ندهند.

میگرن‌ هر دو جنس‌ را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر است‌. میگرن همچنین ممکن است ارثی باشد. بیماری در حوالی سنین بلوغ شروع شده و در میانسالی از نظر شدت و دفعات تکرارش کاهش می‌یابد. حملات میگرن بیشتر صبحها شروع شده و علایم اولیه آن تار شدن دید یا ظهور نقاط رنگی در خطوط جلوی چشم است. حملات سردرد چند ساعتی به طول می‌انجامد و پس از خوابیدن بهبود می‌یابد.

انواع میگرن

میگرن کلاسیک

میگرن کلاسیک عموما یک سردرد یکطرفه می‌باشد و به صورت ضربان‌دار اتفاق می‌افتد. قبل از شروع سردرد بیمار دچار تغییرات بینایی می‌شود که به صورت توهمات و جرقه‌های بینایی هستند که در اصطلاح به آن اورا می‌گویند. اکثر بیماران یک حمله را در طول هفته تجربه می‌کنند و اصولا بین 2 تا 24 ساعت طول می‌کشد. بیمار دچار حالتهایی مانند تهوع ، استفراغ ، گریز از نور ، سستی و حتی گاهی در مراحل حاد دچار اخلال حس نیمه بدن و تکلم می‌شود. در بین حملات بیمار سردرد یا ناراحتی دیگری ندارد.

میگرن غیر کلاسیکدر میگرن غیر کلاسیک علایم بینایی قبل از حمله بوجود نمی‌آید. این نوع سر درد بیشتر دو طرفه بوده و ضربان‌دار است. درد بیشتر دور حلقه چشم احساس می‌شود و ممکن است در ادامه آن سفتی گردن هم بوجود آید این نوع میگرن شیوع بیشتری دارد و همراه با تهوع و استفراغ است.

ارتباط میگرن با سن

میگرن در میان کودکان هم اتفاق می‌افتد اما مدت آن کوتاه است و به سرعت بهبود می‌یابد با افزایش سن از تعداد حملات کاسته می‌شود ولی به طول آن اضافه می‌شود. میزان و شدت دفعات حمله در افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان ارتباط معنی‌داری بین حملات افراد مختلف پیدا کرد اما اصولا بعد از 55 سالگی به ندرت اتفا ق می‌افتد.

علت بوجود آمدن میگرن

تنگ‌ شدن ‌، سپس‌ گشادشدن‌ و التهاب‌ رگ‌های‌ خونی‌ که‌ به‌ پوست‌ سر و مغز می‌روند. سردرد زمانی‌ آغاز می‌شود که‌ رگ‌ها دوباره‌ گشاد می‌شوند. تغییر الگوی خواب ، بیدار ماندن شبانه ، کار کردن زیاد و خستگی بیش از حد می‌تواند باعث بروز میگرن شود. گاهی اوقات خانمها بروز این سردردها را به دوران عادت ماهیانه نسبت می‌دهند و مصرف قرصهای ضد بارداری را عامل مهمی برای بوجود آمدن میگرن می‌دانند. صدای بلند ، نور زیاد ، کنسرت موسیقی و فشار به گردن و حتی درد دندان باعث بروز میگرن می‌شود.

تشخیص میگرن

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص میگرن وجود ندارد و بر اساس شرح حال بیمار و معاینه ، میگرن بیمار تشخیص داده می‌شود.

مشکلات مبتلایان به میگرن

مشکل مبتلایان به میگرن تنها سردرد نیست. اکثر افراد کاملا بیمار می‌شوند و نمی‌توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و مجبور می‌شوند که در یک اتاق تاریک و ساکت بی‌حرکت دراز بکشند تا حمله میگرنی پایان یابد. بعضیها حتی نمی‌توانند فکر غذا خوردن را هم داشته باشند چون دچار استفراغ می‌شوند و در انتها دچار خواب آلودگی و رخوت می‌شوند. در طول حمله فعالیت و عملکرد طبیعی معده مختل می‌شود و باعث می‌شود دارهایی که برای تسکین میگرن خورده می‌شود به خوبی جذب نشود.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

 • استرس‌
 • سابقه‌ خانوادگی‌ میگرن‌
 • سیگار کشیدن‌
 • نوشیدن‌ الکل‌
 • مصرف‌ بسیاری‌ از داروها
 • کمبود خواب ‌، یا در بعضی‌ از افراد خوابیدن‌ زیاد
 • مصرف غذاها ی حاوی تیرامین مانند پنیر کباب barbiqe

پیشگیری‌

 • حتی‌المقدور میزان‌ استرس‌ را در زندگی‌تان‌ کم‌ کنید.
 • مصرف‌ بعضی‌ از داروها می‌تواند در بعضی‌ از افراد از بروز حملات‌ جلوگیری‌ کند.
 • از عواملی‌ که‌ باعث‌ آغاز حملات‌ سردرد میگرنی‌ می‌شوند در صورت‌ امکان‌ پرهیز کنید.

درمان

معمولا نیازی‌ به‌ آزمایشات‌ تشخیصی‌ نیست‌، اما ممکن‌ است‌ آزمایش‌ خون‌ یا سی‌تی‌ اسکن‌ برای‌ رد سایر بیماری‌ها انجام‌ گیرند. به‌ هنگام‌ بروز اولین‌ نشانه‌های‌ حمله‌ میگرنی‌؛ روی‌ سر خود یک‌ پارچه‌ سرد یا کیسه‌ یخ‌ بگذارید، یا به‌ صورت‌ خود آب‌ خنک‌ بزنید. ـ چندین‌ ساعت‌ در یک‌ اتاق‌ تاریک‌ و آرام‌ دراز بکشید. دو عدد بالش‌ در دو طرف‌ سر خود بگذارید تا سرتان‌ تکان‌ نخورد. در صورت‌ امکان‌ بخوابید. صدا ، نور و بوها (خصوصا بوی‌ ناشی‌ از آشپزی‌ و سیگار) را به‌ حداقل‌ برسانید و از مطالعه‌ خودداری‌ کنید. بیمار باید مدتی سعی کند در یک اتاق خالی و تاریک دراز بکشد. مساله زمینه روانی قبلی میگرن امروزه مورد توجه است در این صورت کمکهای روانپزشکی برای حل این مشکلات می‌تواند کمک بزرگی به درمان میگرن کند.

داروها

هیچ‌ داروی‌ خاصی‌ نسبت‌ به‌ دیگر داروها ارجحیت‌ ندارد و اثر قطعی‌ از هیچ‌ کدام‌ از آنها مورد انتظار نیست‌. اولین راه معالجه جلوگیری از وقوع سردرد بوسیله تجویز روزانه دارویی حاوی ارگوتامین است که باعث انقباض مویرگهای مغز می‌شود. برای‌ تخفیف‌ علایم‌ میگرن‌ و پیشگیری‌ از بروز حملات‌، طیف‌ گسترده‌ای‌ از داروها موجود هستند.

 • ارگوتامین‌ها (همراه‌ با کافئین‌) به‌ صورت‌ خوراکی‌ ، شیاف ‌ یا استنشاقی‌
 • آسپیرین‌ ، استامینوفن‌ یا ایبوپروفن
 • ترکیب‌ استامینوفن‌ و کدئین‌
 • آنتی‌هیستامین‌ها برای‌ گشاد کردن‌ رگ‌ها
 • داروهای‌ ضد استفراغ‌ برای‌ کم‌ کردن‌ تهوع‌ و استفراغ‌
 • داروهای‌ تنگ‌کننده‌ رگها

 

 • سوماتریپتان‌ به‌ صورت‌ تزریق‌ زیر پوست‌ توسط‌ خود فرد ، یا به‌ صورت‌ قرص‌. داروهای‌ مسدودکننده‌ بتا آدرنرژیک‌ یا کانال‌ کلسیمی ‌، یا ضدافسردگی‌های‌ سه‌ حلقه‌ای‌ برای‌ پیشگیری‌ از حملات ‌، در صورتی‌ که‌ حملات‌ آن‌ قدر شدید باشند یا تعداد آنها آن‌ قدر زیاد باشد که‌ شما از کار و زندگی‌ خود باز بمانید. این‌ داروها ممکن‌ است‌ اثرات‌ جانبی‌ نامطلوبی‌ داشته‌ باشند و امکان‌ دارد در همه‌ افراد نیز مؤثر نباشند.

 


عجله در قضاوت - در انتظار خوشبختی
ساعت ٧:٥٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٠   کلمات کلیدی:

به خاطر دارم وقتی در دبیرستان بودم با یکی از همکلاسی هام حسابی دعوام شد. موضوع دعوا را به یاد نمی اورم. ولی یادم هست که هر دو اصرار داشتیم حق با خودمونه و دیگری اشتباه میکند.

بحث ادامه داشت تا وقتی معلم میخواست درس را شروع کند. ولی با آن وضع نمیشد درس داد .
معلم من و همکلاسی را برد سر میز خودش. من را سمت راست نشاند و او را سمت چپ میز. یک شی را بین ما دونفر گذاشت و پرسید که  این شی چه رنگی است ؟ من گفتم سفید و او بلافاصله گفت سیاه.

دوباره دعوایمان بالا گرفت که تو همیشه همینطوری هستی . میخواهی لج کنی !
معلم با ارامی گفت که جاهایتان را عوض کنید. من سمت چپ نشستم و او سمت راست.
معلم پرسید : این شی چه رنگی است؟ و من دیدم که طرف دیگر شی سیاه است و باید میگفتم سیاه . و او هم باید میگفت سفید.. هر دو ساکت بودیم ..

معلممان گفت : تا جای یک نفر دیگر نباشی و از دید او نبینی نمیتوانی درست قضاوت کنی. پس هرگز در قضاوت عجله نکن. :)
 


به نام خدا :)
روزی روزگاری دخترکی بود که در خانه محقر و کوچکی که روی تپه بود زندگی میکرد.
روبروی خانه آنها درست بر روی تپه مقابل خانه ای بود با پنجره های طلایی که تمام روز می درخشیدند !
روزها گذشت و دخترک همیشه به  تماشای این خانه مینشست و تصور میکرد زندگی کردن در آن چه با شکوه خواهد بود.

یک روز  تصمیم گرفت که خانه ی رویاهایش را ببیند. تمام راه را تا تپه ی روبرو دوید. وقتی به آنجا رسید  خانه ای دید قدیمی. پنجره هایی آهنی و پوسیده و اتاق هایی تار عنکبوت بسته!!
بیرون خانه روی زمین نشست و تمام رویاهایش را نابود شده دید !
چشمش به خانه ای افتاد . روی تپه ی مقابل. نور آفتاب به خانه تابیده بود و تمام خانه مثل کاخی از طلا می درخشید.
دخترک فهمید تمام مدت در جایی زندگی می کرده که  هر روز آرزویش را داشته :)


نون : قدر داشته هامون رو بدونیم و برای داشتنشون شاکر باشیم.  :)

این دو مطلب از وبلاگ جمله هایی از بزرگان انتخاب شده است


جلسه قرآن همکاران پزشک گناباد
ساعت ٦:٥٠ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٠   کلمات کلیدی: جلسه قرآن همکاران پزشک ،قرائت ،تفسیر خوانی

نزدیک به یک سال از شروع جلسه قرائت و تفسیر خوانی قرآن که ابتدا باحضور خانواده های دکتر محمودآبادی دکتر محسن زاده و دکتر قناعتی شروع شد می گذرد به لطف خدا برکات زیادی از این جلسه حاصل شده است علاوه بر قرائت و تفسیر خوانی قرآن و با تاکید بر مباحث اخلاقی قرآن و دیدار دوستان مباحث و تجربیات پزشکی نیز مطرح می شود و درپایان یک شام مختصر و بی زحمت و سبک . بچه ها  هم کلی بازی می کنند .حالا دیگر ما فقط سه خانواده نیستیم آقایان دکتر همتیان دکتر نبی پور دکتر قهرمانی خانم دکتر محمودیان خانم دکتر ارجمند دکتر شهابی دکتر رمضانی دندانپزشک دکتر توتونچیان و... نیز شرکت می کنند  هر دوشنبه شب به دعوت داوطلبانه  یکی از اعضا  چند جلسه ماه رمضان همراه با صرف افطار در باغ تالار پردیس فرشتگان برگزار شد و جلسات تابستان در پشت بام یا در حیاط زیر آسمان و چه با صفاست ذکر و یاد خداو این می تواند نمونه تجربه موفقی باشد که گردهمایی و شب نشینی ها براساس معارف قرآن باشد.